Dážďovník, úžasné to stvorenie. Vtáčik, ktorý nevie sedieť na konári, ktorý nevie zobať zrno ako vrabec, ktorý nevie chodiť po zemi ako sliepka a ktorý nevie zo zeme vzlietnuť, nakoľko má strašne dlhé krídla oproti telu. Údajne sa mu to niekedy podarí. Ak nie, zahynie. Je to super letec a údajne tí naj vydržali nonstop lietať 10 mesiacov, čo znamená, že vo vzduchu žerú (hmyz), spia a aj sa milujú.

Nakoľko dážďovníkov si ľudia pletú s lastovičkou a belorítkou, tak tu sú základné rozdiely:

V mestách hniezdia najmä pod strechami panelákov a to buď priamo pred strešným plechom, alebo v atikovom priestore (časť medzi stropom najvyššieho bytu a strechou). V roku 2022 sa objavili prípady, že mláďatá vyskakovali von z hniezda pod rozpáleným plechom.

Čo s vypadnutým mláďaťom ?

Vypadnuté mláďa zväčša končí na zemi, nakoľko nevie sedieť na konári. Ak sa nedostane do rúk záchranárov, zahynie buď od hladu alebo ho zožerie, či poraní mačka, prípadne potkan.

Ako je možné zachrániť nájdené mláďa dážďovníka ?
Kŕmenie akéhokoľvek mláďaťa je veľmi náročné časovo a aj finančne. Pri mláďatách vtákov je jedna výhoda v tom, že ho môžete držať v ruke a v prípade jeho vrátenia rodičom sa nič nestane, rodičia ho príjmu. Dokonca, ak mláďa vložíte do iného hniezda k rovnako starým mláďatám toho istého druhu, noví rodičia ho budú kŕmiť ako vlastné.

A na tomto čare je založený aj náš projekt 🙂

Toho času sa vyrábajú hniezdne búdky už aj pre dážďovníkov a je možné ich upevniť na parapety v bytoch. Keďže sú dosť nemotorné, tak je v nich už aj pripravená jamka na budovanie hniezda. Strecha je otvárateľná, čiže vieme jednoducho skontrolovať, čo sa deje v búdke. Čím viac sa nám podarí nainštalovať, tým je väčšia šanca na záchranu vypadnutých mláďat.

Chcete sa aj vy stať súčasťou daného projektu ?

Môžte pomôcť vašim parapetom.
Ak áno, bolo by dobré, ak by sa Váš byt nachádzal čo najvyššie. Pošlite nám prosím na e-mail novozem@novozem.sk Vašu adresu a telefónne číslo. Ozveme sa Vám, aby sme si pozreli lokalitu a jej vhodnosť a dohodli na termíne inštalácie. Nevŕta sa do ničoho – ani stena a ani parapet. Len sa búdka uchytí 2 svorkami o parapet a sieťovinou o okno.

Môžte pomôcť aj finančne. Buď na kúpu búdky na Váš parapet (uhraďte až po schválení miesta), alebo na zakúpenie búdky, ktorú použijeme na iné parapety niekde na úradoch a podobne.

OZ Novozem má zriadený transparentný účet vo FIO banke – SK61 8330 0000 0028 0200 3851. Do poznámky uveďte prosím slovo „dážďovník“. Poteší akákoľvek sumička.

Koordinátor projektu za OZ Novozem: Zdenko Lipták

Ďakujeme.