Vedeli ste že… ?

VYPADNUTÉ MLÁĎATA.

Ľudia na jar a v lete občas nájdu rôzne staré mláďatá vtákov. Väčšina im chce pomôcť, aj keď nevedia ako. Dovoľte niekoľko dôležitých rád ako postupovať.

Ak nájdete akékoľvek mláďa, je dôležité čo najskôr, najlepšie ihneď, dať ho na teplé miesto. Vtáky majú teplotu 40 stupňov. Holé mláďa bez zahriatia do pár desiatok minút v chlade zahynie.

Ako zahriať mláďa?
Môžte použiť napríklad „ladviňák“, ktorí máme mnohí doma. Prípadne použite akúkoľvek umelohmotnú nádobu, nalejte do nej horúcu vodu a na to položte krabičku s mláďaťom.
Veľmi dobrá je výhrevná doska, ktorá sa používa na vyhrievanie terárií.

Zapamätajte si, že ak naozaj chcete mláďaťu pomôcť, tak zahriatie je na prvom mieste a musíte ho vykonať OKAMŽITE. Ak neviete zabezpečiť ani jednu technickú pomôcku na zahriatie, tak držte vtáča v dlani a zohrievajte ho aspoň tak, aj keď to nie je dostatočné.

Taktiež čo najskôr zavolajte 112, kde Vám dajú kontakt na odborníka, ktorý Vám vie pomôcť. Ak im chcete pomôcť, dajte im napiť. Ako? Namočte prst do vody a vyberte ho, a kvapku na konci prsta priložte vtáčaťu k zobáčiku na jeho okraj. Ak je smädné, napije sa. A potom to opakujte.
Ak ste z Košíc a hľadáte pomoc, môžte zavolať aj na naše číslo, nakoľko spolupracujeme so všetkými, ktorí dokážu pomôcť, vrátane ŠOP a veteriny.