1, Našli ste takmer holé alebo veľmi slabo operené mláďa ?

Ľudia na jar a v lete občas nájdu rôzne staré mláďatá vtákov. Väčšina im chce pomôcť, aj keď nevedia ako. Dovoľte niekoľko dôležitých rád ako postupovať.

Ak nájdete akékoľvek mláďa, je dôležité čo najskôr, najlepšie ihneď, dať ho na teplé miesto. Vtáky majú teplotu 40 stupňov. Holé mláďa bez zahriatia do pár desiatok minút v chlade zahynie.

Ako zahriať mláďa?
Môžte použiť napríklad elektrický vyhievací vankúš, ktorí máme mnohí doma. Prípadne použite akúkoľvek umelohmotnú nádobu, nalejte do nej horúcu vodu a na to položte krabičku s mláďaťom.
Veľmi dobrá je výhrevná doska, ktorá sa používa na vyhrievanie terárií.

Takmer holé mláďa v umelom hniezde a na vyhrievacej doske.

Takto holé mláďatá musia byť nonstop na vyhrievacom telese. To na obrázku sa používa na ohrev v teráriách.

Zapamätajte si, že ak naozaj chcete mláďaťu pomôcť, tak zahriatie je na prvom mieste a musíte ho vykonať OKAMŽITE. Ak neviete zabezpečiť ani jednu technickú pomôcku na zahriatie, tak držte vtáča v dlani a zohrievajte ho aspoň tak, aj keď to nie je dostatočné.
Taktiež čo najskôr zavolajte 112, kde Vám dajú kontakt na odborníka, ktorý Vám vie pomôcť. Ak im chcete pomôcť, dajte im na piť. Ako? Namočte prst do vody a vyberte ho a kvapku na konci prsta priložte vtáčaťu k zobáčiku na jeho okraj. Ak je smädné, napije sa. A potom to opakujte.
Ak ste z Košíc a hľadáte pomoc, môžte zavolať aj na naše číslo, nakoľko spolupracujeme so všetkými, ktorí dokážu pomôcť, vrátane ŠOP a veteriny.


2, Našli ste takmer operené mláďa, ktoré pobehuje po zemi, nelieta a šteboce ?

Na jar môžeme často vidieť pobehovať v tráve mláďatá, ktoré vyskočili z hniezda. Mnohé vyskočia o 2-3 dni skôr ako vedia poriadne lietať a rodičia ich dokrmujú mimo hniezda aj niekoľko dní či týždňov.

Čo s tými, čo sú mimo hniezda a nevedia lietať ?
Vyložte ich na najbližší vyvýšený konár najlepšie v kríkoch, kde je najviac chránený pred sokolmi, sovami, ale aj strakami či sojkami. Keby ostal na zemi, tak ho uloví mačka, pes alebo potkan. Keď ho vyložíte, trošku sa vzdiaľte a pozorujte, či si ho rodičia nájdu podľa jeho piskotu. Ak by sa to nedialo dlhší čas, zavolajte na 112 ale aj na naše číslo.

Ak ho rodičia nenašli a nekŕmia ho – čo najskôr musí ísť do tepla a do nejakej krabice či klietky, aby sa Vám nedolámali skákaním a poletovaním a volajte 112.